جستجو در سایت:
امروز چهارشنبه 27 دي 1396 ساعت 05:03
پیام سرا

💠درج آگهی ویژه با لینک فالو در 10 سایت بزرگ نیازمندی، فقط با 90 هزار تومان

💠جهت مشاهده سایتها کلیک کنید.

 


مناطق
تبلیغات
ساخت بلاگ
تبلیغات لینکی
آب‌ انبار شش بادگیر یزد


یکی از مکان‌های دیدنی در شهر یزد، آب‌ انبار شش بادگیر است که یادگاری از دوران حکومت قاجاریان است و به دلیل حضور شش بادگیر، به این نام شهرت یافته است. براي شهرهاي کويري همچون يزد ارزش آب بيش از هر جاي ديگر احساس مي شود . در اين شهر بيش از 75 آب انبار وجود دارد .
ساخت بنای آب انبار یزد به 180سال پيش در عصر قاجار بازمیگردد که در سال 1371 ه. ق بازسازي شده است. مخزن آب انبار مدور است و بر روي آن 6 بادگير زيباي هشت وجهي تعبيه شده است. نيمي از اين بادگيرها مربوط به بناي اوليه آب انبار و نيم ديگر مربوط به بازسازي بنا است. بادگيرهاي جديد توسط استاد علي سياه و استاد غلامرضا ساخته شده اند. با کمي دقت در شکل بادگيرها تفاوت سه بادگير قديمي با ديگر بادگيرهاي آن مشهود است.
آب انبارها از جمله تأسيسات وابسته به قنات هستند که براي ذخيره ‌سازي در زمستان و استفاده در تابستان کاربرد داشته‌ اند . این آب انبار دارای ۲ ورودی شمالی و جنوبی است که ورودي شمالي نسبت به مخزن شير ، قرينه ورودي جنوبي است و شير آن نيز در قسمت ورودي شمالي است. اين آب انبار 55 پله دارد. شش بادگير و مخزن بزرگي به حجم 2 هزار متر مکعب دارد و گنبد آن تخم مرغي شکل است. ارتفاع مخزن آب آن 6.12 متر و ارتفاع بادگير‌ها ده متر است .
اين آب انبار در محله تپه يزد، کوچه شش بادگير واقع شده و در تاريخ 4 فروردين 1357 با شماره ثبت 1600 به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

منبع: rahnama-safar.com
اخبار
تبلیغات
لینک های ویژه